Itt a hűvös idő, beköltöztünk a kertből a lakásba. A függőágyat nem kell elcsomagolnod a következő tavaszig, használhatod bent is. Ne aggódj, nem lesz útban, egy mozdulattal bármikor leakaszthatod, félreteheted.
Aki szerencsés, van két oszlopa a nappalijában, amire felakaszthatja a függőágyát:
Ez mondjuk ritka Vagy szép látszó gerendái vannak, amik erősek:
Ha egyik sincs, jöhet a fúrás!
Két komolyabb csavarra lesz szükséged, és erős falakra. Gipszkarton nyilván kizárva. Ytong vagy 6-os, 10-es tégla válaszfal szóba sem jöhet (a csavar is hosszabb…), meg kell keresned az erősebb, vastagabb részeket. Régi tömör tégla vagy beton az igazi.
16-os fúrószár kell hozzá, lehetőleg Fischer kalapácsfúró SDS-Plus IV Quattric vagy hasonló komolyabb darab.
Ha a falak nem megfelelőek, a függőágy rögzíthető a mennyezetre is, ha az elég erős… Monolit beton esetén szinte bárhová fúrhatunk. Ha vasbeton gerendák tartják a födémet, ezeket kell megkeresnünk, erre van fémkereső műszer – ami egyébként is hasznos, ha a betonvasakat szeretnénk elkerülni. A panel lakások szinte egyetlen előnye itt mutatkozik meg: gyakorlatilag bárhová fúrhatunk (a vasakat a műszerrel elkerülhetjük, de egyes fúrószáraknak a betonvas sem akadály).
A fent bemutatott csavarból többféle méret kapható:
A hosszabbakat akkor használjuk, ha a házfalon, erkélyen vastag szigetelés van.
- A: beltérben, és kint, ha nem túl vastag a vakolat illetve ha nincs szigetelés
- B: erkély alatt és házfal esetén, ~4-5 cm hungarocell szigetelés vastagsághoz
- C: erkély alatt és házfal esetén, ~10 cm hungarocell szigetelés vastagsághoz
(A C esetben már nem mindegy, milyen irányból terheljük a csavart a 10 centinél nagyobb erőkar miatt. Érdemes tapasztalt szakemberhez fordulni: furas@fuggoagy.hu +36 30 9928 600)
Hátha valaki még nem látott lyukat
Tehát kifúrjuk a lyukat, mehet bele a dübel és a csavar.
A betekeréshez egy másik csavart vagy a fúrószárat használjuk.
Kelleni is fog, ha jól sikerült a lyuk és végig beton vagy tömör tégla van, nehéz lesz betekerni. Ha túl könnyen megy be, kezdjünk gyanakodni, hogy esetleg könnyen is jön ki
Egy csinos alátéttel az esetleg nem tökéletesen kerekre sikerült lyuk széle eltakarható.
A csavarra közvetlenül lehetőleg ne tegyünk karabinert, így elkerülhető, hogy a fém a fémmel érintkezik és az igénybevételtől fémpor keletkezik, amikor egymáshoz dörzsölőnek. Így nyikorogni sem fog, amikor hintázunk kicsit és nem is kopik el.
Már egy egészen kis darab kötél is megteszi. Ha a plafonra akasztunk függőágyat vagy függőszéket, úgyis valamivel lejjebb kell engedni, tehát a helyes sorrend: csavar → kötél → karabiner → függőszék/függőágy.
A kötéldarabunk két végének összekötése, megcsomózása nem bonyolult, de azért figyeljünk rá, hogy biztonságos legyen.
Ajánlunk pár lehetőséget itt: animatedknots.com
Ez jól is néz ki, főleg ha nem is duplán, hanem triplán tekerjük meg:
Részletes leírás itt: http://www.animatedknots.com/doublefishermans/index.php
És most valami más.
Az újabb építésű házaknál gyakori nagyon lyukacsos falazóelemek esetében speciális ipari ragasztós dübelre lesz szükség. Ez egy kicsit megdobja a költségeket, de legalább van megoldás.
Hagyományos dübel helyett szitahüvely
Szemes csavar helyett menetes szár (majd nem ez az anya kell rá, hanem egy gyűrűs anya)
UPDATE: tulajdonképp berakhatod a fenti A jelű szemescsavart is, jó lesz az.
Üreges és légkamrás falazóelemek esetében a ragasztó optimálisan illeszkedik a rögzítési alaphoz, a formazárásnak köszönhetően pedig kiváló a teherbírása. A szitahüvelyek gondoskodnak a biztos tartásról, és központosítják a dübelrészt a furatban.
Óvatos fúrás (ütvefúrás kikapcsolva, hogy ne törjön szét a tégla, szép szabályos legyen a furat). Behelyezzük a szitahüvelyt.
Mehet be a kétkomponensű ragasztó. A szitahüvely a megfelelő mennyiséget egyenletesen elosztja, miközben betoljuk a menetes szárat. (vagy a szemescsavart)
Megvárjuk, míg megköt, majd jöhet egy alátét és egy gyűrűs anya. Erre akasztjuk majd kötéllel a függőágyat.
Az előző részt itt olvashatod.